Через погіршення погоди в Україні то сніг, то дощ. На дорогах утворюється багато калюж, заїжджаючи у які водії нерідко бризкають брудом на пішоходів.

Що в такій ситуації робити та чи можна притягнути винуватця до відповідальності? Відразу зазначимо, що окремої статті за забруднення пішохода у КпАП немає. Тому розглядатимемо це в рамках цивільного законодавства.

Ремонт дороги в Лубнах, скріншот: YouTube
Ремонт дороги в Лубнах, скріншот: YouTube

Насамперед потрібно визначити, яку саме шкоду зазнав потерпілий – матеріальний чи моральний. Згідно з Цивільним кодексом, особа має право на відшкодування як матеріальної, так і моральної шкоди.

Під матеріальними збитками розуміють втрати або пошкодження майна, а також витрати на його відновлення. До матеріальних збитків відносять і втрачену вигоду – доходи, які особа не отримала внаслідок правопорушення.

Популярні новини зараз
Мобілізація за новим законопроєктом: 4 категорії чоловіків, які не підпадуть під призов "Газмережі" зробили важливе попередження: стосується всіх, хто користується газовою плитою чи котлом Працюючи все життя заробили мізерні виплати: чому у стареньких крихітні пенсії "Газмережі" попередили споживачів про зміни: платити треба по-новому
Показати ще

Моральна шкода полягає у фізичних та душевних стражданнях потерпілого, приниженні його честі та гідності.

Щоб домогтися відшкодування в суді, завдані збитки треба довести. Це можна зробити за допомогою письмових чи речових доказів, висновків експертів, свідчень очевидців тощо.

Наприклад, квитанції про хімчистку одягу підтвердять матеріальні збитки; відеозапис події – факт порушення; свідки допоможуть ідентифікувати порушника.

Авто в дощ та сніг. Фото Freepik
Авто в дощ та сніг. Фото Freepik

Тому у разі обливання брудом рекомендуємо негайно викликати поліцію для фіксації факту. Також варто з'ясувати, чи не було порушено правил дорожнього руху, наприклад: не зменшили швидкість перед пішохідним переходом. За таке порушення передбачено адміністративне стягнення.

Нагадаємо, водій нічого не відчує:в Україні автоматична система виписала штраф на 50 тисяч

Як повідомляв "Знай.uа", як відкрити двері, якщо вони примерзли, і як цього не допустити: поради для водіїв без стажу

Знай.uа писав, зимова небезпека для водіїв:як не забуксувати на засніженій дорозі